BM: Soğuk Savaş’tan bu yana nükleer silah kullanılma riskinin en yüksek olduğu dönemdeyiz

Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen “Uluslararası Barış ve Güvenliğe Yönelik Tehditler” başlıklı oturumda konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 25 Mart’ta, Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceklerini duyurduğunu hatırlatan Nakamitsu, tüm üye ülkelerin gerginliği artıracak ya da hataya yol açacak adımlardan kaçınması gerektiğini vurguladı.

Nakamitsu, taraf ülkelerin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlemesi Antlaşması’nın (NPT) yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğinin altını çizerek söz konusu yükümlülükler sayesinde nükleer silah kullanımı ve yaygınlaşmasının engellediğini belirtti.

Nakamitsu, “Soğuk Savaş’tan bu yana nükleer silah kullanılma riskinin en yüksek olduğu dönemdeyiz. Ukrayna’daki savaş bu riskin en vahim örneği” uyarısında bulundu.

ABD Daimi Temsilciliği adına söz alan Büyükelçi Robert Wood ise Putin’in bu kararının “Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı ve tehlikeli davranışlarının arttığını gösterdiğini, uluslararası hukuka ve BM Şartı’na aykırı olduğunu” söyledi.

“Rusya’nın meşru zemini bulunmayan Ukrayna savaşı çerçevesinde gerginliği artırmaya çalıştığını” savunan Wood, ABD’nin Rusya’ya Ukrayna topraklarından çekilme çağrısını yineledi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise Batı dünyasının Rusya’yı haksız yere suçlayarak “tüm kötülüklerden” sorumlu tutmaya çalıştığını savundu.

Ülkesinin barış ve güvenliği tehdit etmediğini öne süren Nebenzia, hiçbir yükümlülüğü ihlal etmeden Belarus ile olan iş birliklerini artırdıklarını söyledi.

Ne olmuştu?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mart’ta, Belarus’a nükleer silah yerleştireceklerini belirterek, “Bunu nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle ilgili uluslararası yükümlülüklerimizi ihlal etmeden yapacağız” demişti.

NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın bu kararını “sorumsuzca bulduklarını” belirtmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da BM Güvenlik Konseyi’nin olağanüstü toplanması talebinde bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir