ChatGPT öğrenme güçlüğü yaşayanlara yardımcı oluyor

Öğrenme Güçlüğü (disleksi, diskalkuli, dispraksi ve disgrafi) alanındaki uzmanlar, ChatGPT’nin öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için bir yardımcı teknoloji aracı olarak kullanılmasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

ChatGPT, yayınlandığı ilk günden itibaren birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Bu eleştirilere rağmen ChatGPT’nin birçok konuda yardımcı olduğunu söyleyen araştırmacılar, ChatGPT’nin öğrenme güçlüğü tedavisinde olumlu izlenimler bıraktığını iddia etti.

AYNI SORUYU BEŞ YAŞINDAKİ ÇOCUĞA GÖRE CEVAPLADI

ChatGPT’nin öğrenme güçlüğü üzerindeki etkisini öğrenmek için ona sorular sordular. “ChatGPT nedir? sorusunu soran araştırmacılar cevabı raporlarına ekledi;

Araştırmacılar aynı soruyu 5 yaşındaki bir çocuğun anlama seviyesine göre cevaplamalarını istediklerinde ChatGPT bunu kolaylıkla gerçekleştirerek cevap verdi;BİRÇOK EĞİTİMİ VEREBİLİYOR

ChatGPT’nin hemen hemen her yaş gruplarına göre sorulan soruları analiz edip cevaplar vermesi insanların ona karşı ilgi duymalarını sağlıyor. Odaklanma ve öğrenme bozukluklarının artmış olduğu günümüzde, öğrenmeyi kolaylaştıran uygulamaların halka açık sunulması insanlara umut vaat ediyor. 

ChatGPT’nin, öğrenme güçlüğü çeken insanlara yardımcı olmasının yanı sıra yabancı dil öğretmeye çalıştığına da tanıklık ettik. Örneğin, ona sizinle A1 seviyesinde İngilizce konuşmasını söylediğinde kısa bir süre içinde bunu yapabiliyor. İngilizce olarak verdiği cevapta anlamadığınız yerleri ona sorduğunuzda konuyla ilgili detaylı açıklamalar yapabiliyor.

EĞİTİMDE KULLANILMASI FARK OLUŞTURACAK

Yapay zeka teknolojisinin ilerleyen yıllarda eğitim için geliştirilmesi birçok sorunu ortadan kaldıracakmış gibi görünüyor. Yapay zekanın öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için oyun alanını eşitleme potansiyeline sahip olması, çocuklarda öz güven artışını sağlayacağını gösteriyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir