Fed toplantısı, bankacılık krizi, Xi’nin Moskova ziyareti – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD Merkez Bankası, finansal istikrar risklerinin enflasyon risklerinin önüne geçip geçmeyeceğine karar vermek zorunda kalacağı iki günlük bir toplantıya başlıyor. Credit Suisse’in ani çöküşünün yarattığı şokun azalmasıyla, Avrupa ve ABD’de banka hisseleri toparlanıyor. Genel olarak hisse senetleri, bankacılık sektörüne ilişkin rahatlamayla daha yüksek açılmaya hazırlanıyor. Nike kapanıştan sonra kazançlarını açıklayacak. Moskova’da Rus hükümeti, Xi Jinping’e savaş çabaları konusunda baskı yapacak ve aynı zamanda barış planına sözde hizmet edecek.

İşte 21 Mart Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Fed, fiyat istikrarına karşı finansal istikrar ikilemiyle karşı karşıya

Fed, iki gün sürecek politika toplantısına hem ABD hem Avrupa’da üç haftadır giderek artan finansal istikrarsızlığın ardından piyasalar hâlâ çok gerginken başlıyor.

Goldman Sachs’taki gibi bazı analistler, üç ABD bankasının çöküşünün ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler piyasasında artan stres belirtilerinin, Fed’i en azından politik sıkılaştırmasını duraklatmaya zorlayacağına inanırken diğerleri, enflasyon ve iş gücü piyasasının, hâlâ bu lükse izin vermeyecek kadar yüksek olduğu konusunda uyarıyor.

Orta ölçekli bölgesel bankalar üzerindeki baskı, Pazartesi günü biraz hafifledi ve çoğu hisse senedi yükseldi. Göze çarpan ana endişe kaynağı; mevduat çıkışlarının devam etmesi riski nedeniyle kredi notunun Moody’s ve Standard & Poor’s tarafından düşürülmesinin ardından %47 daha değer kaybeden First Republic Bank (NYSE:FRC) olarak kaldı.

First Republic, The Wall Street Journal ve Bloomberg’in hem hükümet hem de özel çevrelerde sıkıntılarına daha kalıcı bir çözüm bulmak için çalışıldığını bildirmesinin ardından piyasa öncesinde ufak bir sıçrama yaptı.

2. Credit Suisse’in artçı şoklarının hafiflemesi ile banka hisseleri toparlandı

Credit Suisse’in, hafta sonu UBS ile aceleyle evlenmek zorunda kalmasının yarattığı şokun ardından küresel piyasalar, dengesini yeniden sağladı. Özellikle Avrupalı banka hisseleri; düzenleyicilerin, İsviçre gibi hissedarlardan önce sermayeye zarar veren ek Tier-1 (Kademe 1) yaklaşımını benimsemeyeceklerini açıkça belirtmelerinin ardından toparlanmaya devam etti. ECB (Avrupa Merkez Bankası) bankacılık denetim başkanı Andrea Enria‘nın, sinirleri daha da yatıştırmak için iki konuşma fırsatı var.

İsviçre’nin bu hamlesi – yasal olmakla birlikte – Basel III bankacılık reformlarının ruhuna aykırı olarak görüldü ve tahvil sahiplerinin, başka gerekçelerle anlaşmaya karşı yasal itirazları desteklemeye daha meyilli olmalarını sağladı.

İsviçre hükümeti, ulusal çıkarlar açısından hayati önem taşıdığını düşündüğü bir anlaşmanın, her iki bankanın hissedarları tarafından reddedilmesini önlemek için aceleyle yeni bir mevzuat hazırladı.

3. Hisse senetleri yükselişle açılmaya hazırlanıyor; mevcut konut satışları ve Nike kazanç raporu bekleniyor

ABD borsaları, acil bir bankacılık krizine ilişkin korkuların azalmasıyla birlikte yükselişle açılmaya hazırlanıyor.

Bloomberg, Hazine’nin son istikrarsızlığın ana nedenini ortadan kaldırarak sigortayı en azından geçici olarak tüm mevduatlara yaymanın yollarını aradığını raporladı. Bu haberin yardımıyla, PacWest (NASDAQ:PACW), Western Alliance (NYSE:WAL), KeyCorp. (NYSE:KEY), Comerica (NYSE:CMA) ve Zions (NASDAQ:ZION) gibi bölgesel banka hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde %3’e kadar yükseldi.

Dow Jones %0,8 yükselirken S&P 500 %0,6 ve Nasdaq 100 %0,3 artış gösterdi.

Mevcut konut satışları, günün veri takviminin başında yer alıyor. Bazı banka bilançolarında ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin yoğunlaşmasına ilişkin endişeler nedeniyle konutla ilgili veriler normalden daha fazla ilgi çekebilir.

Nike (NYSE:NKE) kapanıştan sonra kazançlarını açıklayacak.

4. Xi ziyaretine devam ederken Putin, Çin’in Ukrayna barış önerisini görüşmeye “hazır”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çinli mevkidaşı Xi Jinping‘e Pekin’in Ukrayna için hazırladığı 12 maddelik barış planını görüşmeye hazır olduğunu söyledi ancak hangi konularda uzlaşmaya hazır olduğunu belirtmedi.

Xi’nin planı, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısını içeriyor ki bu da Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’nın dört bölgesini tek taraflı olarak ilhak etmesiyle (sekiz yıl önce Kırım’ı ilhak etmesine ek olarak) bağdaştırılması zor bir durum. Ukrayna hükümeti, Pazartesi günü Rusya’ya güçlerini geri çekmesi çağrısını yineledi.

Xi, ziyaretinin ikinci gününe Başbakan Mikhail Mishustin ile görüşerek başladı ve ajanslar, iki ülke arasındaki önemli ekonomik bağlara odaklanılacağını belirtti. Moskova’nın bastırdığı ancak Çin’in şu ana kadar vermekte isteksiz davrandığı anlaşılan savaş çabalarını desteklemek için Çin’den askeri tedarikin ya da çift amaçlı mal tedarikinin kilit bir konu olması muhtemel.

5. Ham petrol ekonomik endişelerin azalmasıyla sıçradı; API raporu paylaşılacak

Bankacılık sektörünün yakın vadeli görünümünün iyileşmesi ve yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin hafiflemesiyle, ham petrol fiyatları en düşük seviyelerden yükseldi.

WTI vadeli işlemleri %1,1 artışla 68,53, Brent ise %0,9 artışla 74,42 dolardan işlem gördü.

Dünyanın en büyük yatırımcılarından biri olan Trafigura’nın CEO’sunun, piyasanın arz tarafındaki çözülmemiş sorunlar nedeniyle “bu noktadan çok da düşme eğiliminde olmadığını” söyleyen yorumlarıyla da piyasa destek gördü.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), ABD stoklarına ilişkin haftalık tahminlerini her zamanki saatinde yayımlayacak.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir