İstanbul’un Ekonomik Cazibesi Azalıyor! “İklim değişti, Ruslar İçin Türkiye’de İş Yapmak Zorlaştı”

Rusyalı iş insanları için Türkiye en popüler sığınaklardan biri olmaya devam ediyor.

Uzmanların görüşüne başvuran Kommersant gazetesi bununla birlikte, İstanbul’un 2022’de başlayan krizden sonraki popülaritesini bir miktar yitirdiğini yazıyor.

Habere göre önceki yıl nispeten kolay iş kurulan Türkiye, yaptırım rejiminin sertleşmesiyle birlikte daha zorlu bir pazara dönüştü. Gazete 2022’de Rusya vatandaşları tarafından kurulan işlerin sayısının 2021’e kıyasla 8 kat artarak 1300’e yükseldiğine dikkat çekiyor.

Habere göre Rus iş insanları için Türkiye’nin en büyük avantajı bir yandan Batı, diğer yandan Doğu istikametinde iş yapma imkanı sunması. Ayrıca Türkiye’de iş kurmak Birleşik Arap Emirlikleri ve Hong Kong’a kıyasla 2-3 kat daha ucuz.

Ancak gazete Avrupa Birliği’nin 11. yaptırım paketiyle birlikte durumun değiştiğini yazıyor. Buna göre sahibi ya da genel direktörü Rusya vatandaşı olan şirketlerin bankada hesap açtırması ve Türkiye’den başka ülkelere para transferi yapmak eskisine kıyasla çok daha zor, hatta bazı durumlarda imkansız hale geldi.

Kommersant’a konuşan Mr.Doors’un sahibi Maksim Valetski, 50 bin doların üzerinde para transferi yapamadıklarını belirtiyor.

Türkiye’de iş yapmak isteyen Rusyalı iş insanlarının dikkate alması gereken iki faktör de liradaki değer kaybı ve enflasyon.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x