Ve Faiz Kararı Bugün Açıklanıyor! İşte Tahminler

Merkez Bankası, hazirandan bu yana art arda 6 toplantıda faiz artırdı. Faiz yüzde 8,5’ten yüzde 40’a yükseltildi. Yılın son toplantısında da faiz artırımına devam edilmesi bekleniyor. Reuters’ın 12 ekonomistle yaptığı ankette, ortak beklenti 250 baz puanlık yükseliş oldu.

Bu toplantıda bankanın faiz karar metni de dikkatle takip edilecek. Faiz artış sürecinin sona erip ermediğine ilişkin yapılacak açıklamalara yoğunlaşılacak.

Merkez Bankası kasım toplantısında, parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını duyurmuştu. Ekonomistler bankanın 1 ya da 2 faiz artışı sonrası süreci sonlandıracağı tahmininde bulunuyor.

Beklentilerin gerçekleşmesi halinde Merkez Bankası, yılın son 7 toplantısında toplamda 1750 baz puan faiz artırımı yapmış olacak. Bu, Türkiye’de son 20 yılın en yüksek faiz artışı olacak.

Faiz artışlarının sürmesi halinde, enflasyonun daha hızlı bir şekilde düşmesine yardımcı olması bekleniyor. Ancak, faiz artışları aynı zamanda ekonomide yavaşlamaya neden olabilir.

İşte olası sonuçları:

Enflasyonun düşmesi: Faiz artışları, paranın değerini artırarak enflasyonu düşürmeye yardımcı oluyor. Merkez Bankası’nın faiz artışlarına devam etmesi halinde, enflasyonun daha hızlı bir şekilde düşmesi bekleniyor.

Ekonomide yavaşlama: Faiz artışları, kredi maliyetlerini artırarak yatırımları ve tüketimi yavaşlatıyor. Merkez Bankası’nın faiz artışlarına devam etmesi halinde, ekonomide yavaşlama yaşanması riski artıyor.

Dolar kurunun düşmesi: Faiz artışları, TL’nin değerini artırarak dolar kurunun düşmesine yardımcı oluyor. Merkez Bankası’nın faiz artışlarına devam etmesi halinde, dolar kurunun daha da düşmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, Merkez Bankası’nın faiz kararı, Türkiye ekonomisi için önemli bir dönüm noktası olacak. Faiz artışlarının sürmesi halinde, enflasyonun düşmesi ve dolar kurunun düşmesi beklenirken, ekonomide yavaşlama yaşanması riski de artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x